Acum și în Sibiu. Fă-ți programare!

8 posturi

de lucru

Peste 18 ani

experiență

40294 de BMW-uri

ne-au trecut pragul

10 tehnicieni

specializați în reparații BMW

110% specializați

în reparații BMW

2 locații specializate

în reparații BMW

Blog

Simering cardan BMW E60 2005

Intotdeauna este o provocare sa inveti ceva nou, de exemplu lucrarea de astazi nu putem spune ca este ceva greu de facut, dar putem spune ca suntem printre putinii care o pot face si chiar ne iese bine.

IMG_2297

Am avut de inlocuit simeringul flansei de cardan, o lucrare complexa si foarte delicata, flansa intra pe axul cutiei cu ajutorul unui sector canelat ce este securizat si cu pasta pe langa piulita aferenta.

Pentru a desface aceasta piulita este necesara o tubulara de 36, iar aceasta trebuie sa fie conica pentru a intra in interiorul flansei, dar si indeajuns de lunga pentru a putea folosi crichetul pentru a o desface.

IMG_2296

Dupa slabirea piulitei, am folosit o presa hidraulica de mare capacitate pentru a extrage flansa de pe caneluri, aceasta fiind foarte bine lipita de caneluri, se poate bate cu ciocanul o zi intreaga si nu vei putea misca flansa din loc.

Dupa finalizarea lucrarii suntem bucurosi ca am invatat ceva nou, o experienta ce ne va ajuta pe viitor si la alte lucrari de acest gen.

 

Scrie-ne pe WhatsApp
Sună Mesaj